Začínáme s BARF

29. prosince 2008 v 14:51 | Katka |  Jídelníček
"Haf, jím BARF", řekla Juka a s nadšením se zakousla do kusu syrového skopového.

Granulové období
Naše Juka je opravdu mizerný jedlík. První měsíce života baštila granule Fitmin, které ovšem brzy začala odmítat i když jsme je zalévali vývarem, vylepšovali kousky masa, sypali sýrem a kdo ví co ještě. Koupili jsem tedy jiné granule - Proplan, pak Eukanubu a K9. Všechny žrala první den s nadšením, ale pak už jen když měla opravdu hlad. Výsledkem bylo dost hubené štěně. Nelze říct, že by nežrala vůbec. Takový ukradený šáteček s javorovým syrupem zhltla raz dva. Ale řádná strava? Pch!

Vařené období
O prázdninách (bylo jí 8 měsíců) jsem se pustila do vaření a vykrmování. Vařila jsem hovězí a kuřecí maso a k tomu těstoviny nebo rýži, trochu zeleniny (ale tu sežrala vždy jen omylem s něčím jiným). K tomu ovoce z ruky kolik snědla a vitamínové doplňky. Po měsíci Juka přibrala jedno zázračné kilo.
Tím ovšem můj úspěch končí. Jučíla přestala žrát i vařené maso (i konzervy). Přestalo mě bavit neustále vyhazovat pracně připravený obsah misky a naštvala jsem se: "Kašlu na tebe, ty potvoro zmlsaná, budeš žrát granule a basta. A jestli ne, tak asi budeš hlady."

Granulové období II, zvané hladové
A jak jsem řekla, tak se i stalo. Granule skoro nežrala, byla hlady. Některé dny nežrala nic než pár piškotů při výcviku. Vyjímkou byla turistická dovolená, kdy po celodenní tůře sežrala úplně cokoliv. Nabyté kilo shodila zase na svých oblíbených 14 kg. Jinak vypadala zdravě, ale bylo znát, že nemá moc energie ani radosti ze života. No já se nedivím, já bych taky nejedla každý den to stejné jídlo.

Zpět k syrové stravě
Teď je Juce rok a je hubená jak lunt (14 kg). I když nevím, co to je lunt. Začínáme pokus se syrovou stravou (BARF) podle knihy Sabine L. Schäfer a Barbary R. Messika "BARF - zdravá výživa pro psi". Více o BARFování se dočtete např. zde. Jde v zásadě o krmení na vlčí způsob - syrové maso, kosti a zelenina. Jelikož jde o stravu velmi pestrou, doufám, že by to Juce mohlo pomoci, protože potřebuje stále něco nového. Zatím je po týdnu ze syrové stravy stále nadšená, i když ne vše jí chutná (králík, kachna, syrová játra = blééé). Zkouším tedy, co jí bude chutnat. Zatím se může utlouct po skopovém a kuřecím včetně kostí, žere mleté krmné hovězí (fa Falco) s rozmixovanou zeleninou a olejem. Do tvarohu nebo jogurtu s rozmixovaným ovocem ji musím trochu nutit, ale nakonec taky sežere vše, co je v misce.

V této rubrice chci zaznamenávat, jak se nám BARFování osvědčuje.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 


Naděje pro čtyři packy