Jak šla pozitivní motivace do háje a zase zpátky

27. června 2012 v 16:34 | Katka
To se tak snažíte dodržovat zásady pozitivní motivace, jste klidní, nežádoucí chování řešíte s nadhledem odchycením za obojek a odvedením, pejsky hezky motivujete atd. Furt jste pozitivní, jednou, dvakrát, desetkrát, padesátkrát a po padesátéprvé míra adrenalinu přeteče, způsobí zatmění mozku, projevy agrese a iracionální výkřiky. Toto chování lze pozorovat též u zvířat. Např. Juka zmítající se navodítku nadmíru excitovaná jiným psem, který si dovoluje místo ní běhat agility, vybije si s gustem přebytečný adrenalin na Honey. Ta sice nemá s věcí nic společnéo, ale je prostě po ruce. Teda vlastně u tlamy. Člověk je z velké části (větší než jsme si ochotni připustit) také pouhé zvíře a to kupodivu platí i o pejskařích, kynolozích, handlerech či jak jim chcete říkat.
Takže si představte, že se chystáte na trénink, vypustíte psiska na zahradu, aby před cestou vykonala potřebu. Zatímco ládujete cvičákový batoh vodou, pamlsky, miskami, hračkami a jinými krámy, zaslechnete dobře známý nepříčetný štěkot. "Á, jde Regina, " povzdechnete si, a v klidu, v trepkách a hlavně pozitivně vyrážíte k plotu řešit situaci. S úsměvem pozdravíte sousedku, která sedí na cestě za plotem a konejší vyděšené dítko. Pravděpodobně byly obě smeteny k zemi jejich německou ovčačkou, která v totálním rauši šílí za naším plotem. Z opačné strany plotu, zrcadlově obráceně, ale úplně stejně nepříčetně vyvádí naše Juka. Poněkud méně zaujatě ji doprovázejí Krú a Honey. Je to evidentně super adrenalinový sport!
"Tak jo, teď to vyřeším jako profík," řeknete si a jdete na to nejprve metodou "převzetí odpovědnosti". Stoupnete si mezi ty běsnící fůrie s otevřenými dlaněmi, jakože "dobrý, já to mám pod kontrolou." Škoda, že si toho skvěle provedeného manévru ani jedna zúčastněná psice nevšimla. Nebo jen natolik, aby oběhly tu dvounohou překážku a mohly pokračovat. No tak jo, jdete je v klídku odchytit za obojky a odvést. A hleďme, daří se! Jedna ruka chytí na pátý pokus Juku, druhá ruka Honey, třetí ruka... "Kurnik, kde mám třetí ruku?!" Ok, hlavně klid. Ač je atmosféra nabitá adrenalinem, že by se dal stáčet do lahví, vy jste stále klidní. Dvě odchycené psice se v mžiku uklidnily a vy je odvádíte od plotu. Také ovčačka ubrala na zuřivosti, nemajíc rovnocenného soupeře. Jen ta tření mrška Krú tam furt ňafá. A tak uděláte tu blbost, že pustíte tu klidnou, poslušnou, hodnou Jučínku se slovy "jdi domů" a volnou rukou lovíte Krupici. A vy už víte, co se stane, že? Ano, ano! Jučínka nejde domů. Celá scéna se pro velký úspěch opakuje nanovo. To jste ovšem nečekali a pro démona zuřivosti jste nyní snadnou kořistí.
A tak semináře nesemináře tam stojíte a řvete "Kurnik šopa, už toho bylo dost," a jiné nesmysly a ještě to nebohé černobílé zvíře plácnete rukou přes zadek. Mozek vám sice říká "Chováš se jak idiot!", tělo má ovšem značně dlouhý reflexní oblouk, takže se mu podaří nejen ztrapnit se před sousedkou a potvrdit svou pověst histerky, ale také popřít všechny své zásady od slušné mluvy po odpor k násilí na zvířatech. Kynologické sebevědomí kleslo k bodu mrazu. Svědomí hryže. Vztek na psy se rychle přelévá ve vztek na sebe, grrrrrrrr. Ke všemu za půl hodiny máte být na tréninku a víte, že hněv vyprchává celou hodinu. To bude teda trénink!
Jediný, kdo je v naprostém klidu, a dobrém rozmaru jsou psice. "To byla bžunda! To jsme to té Regině natřely! A jak si panička s náma pěkně zaštěkala! A ještě mě poplácala, jaká jsem pašanda."

A jaké poučení z toho plyne? Navrhuji vám následující možnosti, vyberte si správné řešení (JE to pochopitelně na známky!):
1) Máte-li tři psy a nemáte tři ruce, užívejte preventivně sedativa
2) Pýcha předchází pád.
3) Pes, který štěká, nekouše.
4) I mistr tesař se někdy utne.
5) Mnoho psů páníčkova smrt.
6) Nechval dne před večeří.
7) Kdo s čím zachází, tím také schází.
8) anebo návod přímo z knihy knih: "Žijte z moci Božího Ducha, a nepodlehnete tomu, k čemu vás táhne vaše přirozenost." (Bible, Galatským 5,16). Tomu říkám výzva!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 


Naděje pro čtyři packy