Jídelníček

Štěněcí jídelníček

1. listopadu 2010 v 18:00 | Katka
Pro budoucí páníčky našich štěňátek, kteří uvažují o tom, že budou pokračovat v krmení syrovou stravou BARF doporučuji kouknout na tyto stránky. Najdete tam mnoho důležitých informací i recepty.

Po roce BARFování

24. listopadu 2009 v 11:01 | Katka
Milady komentář mi připomněl, že jsem už hodně dlouho nenapsala o našem jídelníčku.

V BARFování pokračujeme už skoro rok a jsme obě spokojeny. Jučílí jídelníček tvoří zejména kuřecí a hovězí maso, zelenina a kosti (hlavně kuřecí).

Maso kupuji hrubě mleté v podobě velkých mražených šišek. Je tam samozřejmě namleto kdovíco včetně hrtanů a kdejakého masného odpadu. Doma šišky rozmrazím, smíchám s rozmixovanou zeleninou (pekingské zelí, na podzim dýně, celer, v létě salát nebo i pampeliška, taky jablka), rozdělím na dávky a zmrazím. Mrkev jsem z jídelníčku téměř vyřadila, jelikož mi po ní Jučka začala poněkud zrznout. Do této maso-zeleninové směsi někdy dávám i rýži, bulgur případně trochu těstovin. Tyto obilné přílohy dávám poměrně málo. Jednak si z nich psí organismus stejně nic nevezme a druhak Juce nechutnají. Takže je přidám, když zbudou z našeho oběda. Při krmení nesmí v misce chybět náš oblíbený "toping" - lososový olej. Je dobrý na srst a navíc jídlo Juce více chutná. Kupuji ho od Brit Care, byl nejlevnější. Aby byla nějaká změna, kupuji Juce občas i vnitřnosti: játra, kuřecí žaludky, srdce a dršťky.

kosti s masem. Kupuji ty nejdostupnější, tj. kuřecí kostry, stehna, křídla nebo krky. Občas jsem jí dala i vepřové, neb jsem se nechala zlákat nízkou cenou, ale nemělo by se jimi krmit kvůli jakési (asi velmi málo pravděpodobné) viróze. Juka má navíc po vepřovém trochu průjem. Hovězí kosti ze směsi na polévku zase nerozkouše, má z nich spíš hračku, kterou nám pak nosí, abychom jí házeli. Zmákne maximálně tak hovězí žebra.

No a poslední druh jídla je tvaroh nebo jogurt se žloutkem, ovocem a mám-li tak i s oříšky - vše rozmixuji. Nejvíc jí to chutná, když do toho přidám cornflakes :-) To bych to pak raději snědla sama. Občas jí taky naliji trošku kefíru, ale nikdy obyčejné mléko, z toho má průjem.
K tomu všemu jí dávám vitamíny a kloubní výživu od firmy Canvit. Jejich výhoda je vtom, že nejsou drahé a Juka je baští jakoby to byl pamlsek.

Zkoušela jsem vyrábět i psí pamlsky. Játrové kvekry jí moc chutnají, ale nějak se mi nedaří je pořádně upéct, zůstávají vlhké a brzy plesniví. Dobrou zkušenost mám se sušenými proužky masa. Maso krájím v polorozmražené podobě na tenké plátečky a suším v sušičce na ovoce až chrastí (asi 24h). Stejně suším i syrová játra, je to levnější. Výsledek je křupavý a evidentně chutný. Mimochodem sušený masový pamlsek (hovězí pro lidskou spotřebu) jsem taky ochutnala a je to fakt ňamka, i když to nijak nesolím a neochucuji. V poslední době pamlskuji spíše piškoty a sýrem, občas vařeným hovězím (to když potřebuji obzvláště motivovat). Na pamlsky vařím maso jen proto, že lovit kousky syrového masa z pamlskovníku mi přijde mírně nechutné. Z nouze občas koupím nějaké palmsky, ale vždy s blbým pocitem, že cpu psa chemickými barvivy a ochucovadly za nehoráznou cenu.

Na krmení na cestách je sušení masa dost pracné, tak kupuji sušené v plechovce. Je to takový prášek, který se rozmíchá s vodou na kaši. Juka má po něm bohužel trochu běhavku, takže jí to dávám spíš výjimečně a zase smíchané s nějakou vlákninou (zelenina, v nouzi instantní nudle). Může to být i nevalnou kvalitou výrobku, není na něm ani napsáno, z jakého masa to vlastně je. No musím se poohlédnout po lepším produktu.

Co se vážení jednotlivých složek potravy týče, na to už jsem rezignovala a odhaduji to tak nějak od oka a taky podle stavu psí stolice. V podstatě jí dávám, kolik sežere, určitě je to víc než doporučená dávka na její váhu. Jelikož má ale hodně pohybu a práce, tak to vše spálí. Pokud má více masa, tak má i více energie a všechnu jí vybije řáděním, rozhodně netloustne. Až z ní bude starší dáma, tak to bude jistě trochu jinak.

Výsledek: Juka nyní ve svých téměř dvou letech váží 17 kg, což je myslím pro ni optimální váha. Srst má krásně lesklou a náladu obvykle veselou. Ta závislost mezi složením potravy a energií psa je opravdu pozoruhodná a tak reálně pozorovatelná, až mě to překvapilo.

25.2. 2009 Váhový přírůstek

25. února 2009 v 12:16 | Katka
Hurá, hurá, hurá! Juka přibrala od změny jídelníčku, tj. za 2,5 měsíce 2 kg. Heč. Teď má 16 kg a taky trochu vyrostla. Pořád ovšem vypadá jako křížená s chrtem :-) No co, mě se chrti vždycky líbili. Ale hlavní je, že je mnohem veselejší a živější než dříve.

4.1. 2009 Zatím nám chutná

5. ledna 2009 v 17:23 | Katka
Jučka zatím ukázkově baští. Dokonce se občas chodí dívat, jestli není něco v misce. Zvuk mixeru způsobuje, že se Juka postaví vedle mě a čeká, co z mixeru vypadne. Napapaný pes - páníčkova radost. Teď máme nový hit: 100g kuřecích srdcí rozmixovaných s 50g zeleniny (pekingské zelí, mrkev, celer, červená řepa) a troškou olivového oleje. No a když do toho vrazíte ještě žloutek a skořápku z jednoho vejce, máte za 3 min dočista vyblízanou misku. Dobrou chuť.
Jo a to ovocné pyré s jogurtem nebo tvarohem už zase po jednodenní přestávce společně baštíme. A bez pobízení. Jupí.

Prosincový jídelníček

29. prosince 2008 v 15:30 | Katka
Základní údaje:

Váha psa: 14-15 kg.
Denní dávka krmiva v syrové stravě: Měla by denně sníst přibližně 2-3% své váhy v syrové stravě. Jelikož je hubená, dostává 3%, což je 450 g, ale klidně i více, když má chuť.
- z toho 30% ovoce a zeleniny: 135 g (může jí sníst i více, kolik bude chtít)
- a 70% masa kostí: 315g
- - - z celkového množství masa a kostí má být - 30% čistého masa: 95g a 70% masitých kostí: 220g.

Ve skutečnosti jsem se zatím nezabývala přesným poměrem masa a kostí, ale asi to zkusím rozpitvat a zvážit.
Obiloviny nezkrmuji, jelikož nejsou pro psa zrovna přirozenou potravou a Juce stejně vařené přílohy moc nechutnají.

Příklady jídel:
snídaně: ovoce (banán, jablko, mandarinka, kiwi, hruška, cokoliv) rozmixované s tvarohem nebo jogurtem + strouhané vlašské ořechy, co zbyly od vánočního pečení a někdy trochu medu
oběd: rozmražené mleté hovězí s rozmixovanou zeleninou a olejem (mrkev, celer, petržel, dýně, pekingské zelí, olivový olej extra panenský). Olej je důležitý pro dobré zpracování vitamínů rozpustných v tucích.
večeře: skopová žebra

Dále jsem krmila kuřecími křídly a stehny (syrové kosti prý nejsou ostré a nebezpečné) a hovězími dršťkami.
Kachní krky, králičí nohy a syrová játra odmítala.

Poznatky:
Fena nadšeně přijímá zejména kosti. Jejich okusování je zároveň dobrou zábavou.
Zeleninu žere jen najemno rozmixovanou s trochou oleje (ten má ráda) promíchanou s mletým syrovým hovězím. Misku dokonce pečlivě vylíže (zázrak!).
Po kuřecím se může utlouct, zatímco králičí a kachní jí nejede. Kachní krky jsem uvařila, ale jedla jen malé kousky masa z ruky.
Drůbeží játra budu muset trochu ovařit. Uvidíme, zda změní názor.
Opadá zájem o ovocné tvarohy/jogurty. Škoda, mě chutnají, tak jsem je dělala pro nás obě.
Kde jen seženu nevyprané dršťky?

Trus: Je překvapující, jak se zmenšilo jeho množství! Občas je řidší a do zelena, to asi z toho ovoce (?). Jindy z kostí zase bílý. Zřejmě si psí organizmus z těch granulí mnoho nevzal.
Zajímavé je, že fena mnohem méně pije. Nečekala jsem až tak velký rozdíl.

Příprava krmení není příliš pracná ve srovnání s vařenou stravou. Chvíli mi trvalo, než jsem přišla na to, který z našich mixérů zvládne i syrovou mrkev. Pokud se zelenina připraví dopředu (např. se i zamrazí jednotlivé dávky), tak je jídlo připraveno docela bezpracně. Párkrát to člověk zváží a pak už se dá množství odhadnout podle oka. Jen je třeba myslet dopředu a vše včas rozmrazit a hlavně nakoupit. Nákup masíček je zábava. Ovce, co máme v mrazáku, se taky hodí.

Tož Jučko bašti a přibírej, holka moje černobílá!

Začínáme s BARF

29. prosince 2008 v 14:51 | Katka
"Haf, jím BARF", řekla Juka a s nadšením se zakousla do kusu syrového skopového.

Granulové období
Naše Juka je opravdu mizerný jedlík. První měsíce života baštila granule Fitmin, které ovšem brzy začala odmítat i když jsme je zalévali vývarem, vylepšovali kousky masa, sypali sýrem a kdo ví co ještě. Koupili jsem tedy jiné granule - Proplan, pak Eukanubu a K9. Všechny žrala první den s nadšením, ale pak už jen když měla opravdu hlad. Výsledkem bylo dost hubené štěně. Nelze říct, že by nežrala vůbec. Takový ukradený šáteček s javorovým syrupem zhltla raz dva. Ale řádná strava? Pch!

Vařené období
O prázdninách (bylo jí 8 měsíců) jsem se pustila do vaření a vykrmování. Vařila jsem hovězí a kuřecí maso a k tomu těstoviny nebo rýži, trochu zeleniny (ale tu sežrala vždy jen omylem s něčím jiným). K tomu ovoce z ruky kolik snědla a vitamínové doplňky. Po měsíci Juka přibrala jedno zázračné kilo.
Tím ovšem můj úspěch končí. Jučíla přestala žrát i vařené maso (i konzervy). Přestalo mě bavit neustále vyhazovat pracně připravený obsah misky a naštvala jsem se: "Kašlu na tebe, ty potvoro zmlsaná, budeš žrát granule a basta. A jestli ne, tak asi budeš hlady."

Granulové období II, zvané hladové
A jak jsem řekla, tak se i stalo. Granule skoro nežrala, byla hlady. Některé dny nežrala nic než pár piškotů při výcviku. Vyjímkou byla turistická dovolená, kdy po celodenní tůře sežrala úplně cokoliv. Nabyté kilo shodila zase na svých oblíbených 14 kg. Jinak vypadala zdravě, ale bylo znát, že nemá moc energie ani radosti ze života. No já se nedivím, já bych taky nejedla každý den to stejné jídlo.

Zpět k syrové stravě
Teď je Juce rok a je hubená jak lunt (14 kg). I když nevím, co to je lunt. Začínáme pokus se syrovou stravou (BARF) podle knihy Sabine L. Schäfer a Barbary R. Messika "BARF - zdravá výživa pro psi". Více o BARFování se dočtete např. zde. Jde v zásadě o krmení na vlčí způsob - syrové maso, kosti a zelenina. Jelikož jde o stravu velmi pestrou, doufám, že by to Juce mohlo pomoci, protože potřebuje stále něco nového. Zatím je po týdnu ze syrové stravy stále nadšená, i když ne vše jí chutná (králík, kachna, syrová játra = blééé). Zkouším tedy, co jí bude chutnat. Zatím se může utlouct po skopovém a kuřecím včetně kostí, žere mleté krmné hovězí (fa Falco) s rozmixovanou zeleninou a olejem. Do tvarohu nebo jogurtu s rozmixovaným ovocem ji musím trochu nutit, ale nakonec taky sežere vše, co je v misce.

V této rubrice chci zaznamenávat, jak se nám BARFování osvědčuje.
 
 

Reklama


Naděje pro čtyři packy