Obedience

Neoficiální závody obedience v Pyšelích

8. května 2012 v 21:52 | Katka
Dnes 8.5. 2012 jsem oslavily státní svátek závoděním v obedience. Honey zůstala tentokráte doma a soutěžily jen Juka v kategorii OB1 a Krú v OB-Z. Závod byl podle nového soutěžního řádu, navíc obě holky se v závodění poprvé posunuly o kategorii výš, takže hodně věcí bylo pro nás nových.
Holky jako vždy něčím překvapily. Krupička se den před tím poněkud více nadlábla hovězí lopatky, takže jí bylo pěkně těžko a ze cvičení nebyla moc nadšená. Poslední cvik (skok přes překážku) už zabalila úplně, ačkoliv v tréninku jej dělala pěkně. Jučínka opět řešila letadla, na své poměry ale pracovala standardně, chůze u nohy se nám povedla pěkně, nejlépe nám vyšly polohy na dálku. (Jsem hrdá panička, ještě před týdnem to Juký uměla jen v těsné blízkosti a dnes na 5m za 10 bodů - ach!) V odložení ve skupině jsme nezvládly postupné odkládání, Juka lehla na povel vedlejší soutěžící. Ale měli jsme štěstí v tom, že cvik se musel opakovat (jeden pesan vstal a šel otravovat jiného), takže nula nás nakonec minula. Jučka vydržela 2 min na místě, zatímco já byla v úkrytu a to okusování trávy jí klidně prominu. Ve cvicích, kdy pes pracuje dále ode mne, jsme měly opět potíže s rychlostí, která by slušela možná želvě, ale ne borderce.
Tak zase víme, na čem pracovat. Děkujeme Lucii Stemmerové, ZKO Pyšely a pomocníkům za pěkný závod a hezké ceny!

Výsledky:
Krú (OB-Z): 7. místo, 164,5b
lehni ve skupině: 9 bodů :-) (malinko se hýbla, znervóznil ji vedlejší pes, který změnil polohu)
Chůze u nohy: 9 :-) (trochu předbíhala)
Odložení do lehu za chůze: 5 :-(
Přivolání 5,5 :-( (křivé předsednutí, opakování povelu k přiřazení k noze)
Odložení do sedu za chůze: 5 :-(
Vyslání do čtverce: 6 (pomalé, nelehla, ale sedla, druhý povel)
Držení aportovací činky: 6 (překusovala a kroutila se jak žížala)
Ovladatelnost na dálku: 7 :-( škoda, to nám jde i líp - předvídala povel a lehla dříve
Skok pře překážku: O :-( Už jí to prostě nebavilo
Všeobecný dojem: 8 (dnes byla obzvláště otrávená)
Juka (OB1): 3. místo, 194b
lehni ve skupině: 8 bodů (okusování, jen díky tomu, že se cvik opakoval nebyla 0 - nezvládla postupné odkládání)
Chůze u nohy: 8,5 docela dobrý na Juku :-)
Odložení do stoje za chůze: 8 (zbytečná ztráta - udělala to perfektně, jen jsem jí na konci cviku řekla k noze místo sedni a ona mě obešla!)
Přivolání 7,5 :-( rychlost
Odložení do sedu za chůze: 0 :-( lehla
Vyslání do čtverce: 6 (pomalé, váhala, zda vyběhnout)
Aport: 6 (pomalé, váhala, zda vyběhnout)
Ovladatelnost na dálku: 10 !!! :-))
Skok pře překážku: 6 (zbytečná ztráta, začuchala se při přiřazování k noze)
Všeobecný dojem: 8 (i na své poměry pracovala trochu lenivě)


Neoficiální závody obedience ve Vlašimi

19. února 2012 v 7:58 | Katka

Tak včera jsme si užily na Neoficiálních závodech obedience ve Vlašimi. Cvičák se nám časem proměnil v bažinu, takže jsme otestovali své pesany v extrémních podmínkách. Nakonec soutěžila i Honey. Při ranním tréninku jsem si říkala, jak jí to krásně jde, líp než Krú a že nakonec ještě zaperlí. No zaperlila, ale jinak. Povrch byl fuj a co by šla u nohy, když je tam louže, je lepší to obejít. A taky není tak hloupá, aby seděla nebo ležela v louži, né? Krupička to viděla taky tak. Podobně na tom byla většina psů, někteří sezení a ležení fikaně simulovali.
Honey mi ovšem udělala radost u odložení. Vedlejší pejsek vstal a šel se s ní zkamarádit. Strašně dlouho to vydržela, než se přece jen vydala ke mně. Cvik jsme naštestí mohli opakovat, takže byl nakonec za 10b. Tak to mě vážně potěšila. Odležení v leže se jí ovšem tak líbilo, že si na konci cviku nechtěla sednout :-) Krupísek zkazila obě odložení. V sedě nezvládla situaci, kdy se zvedl vedlejší pes, znejistěla a odešla též. A v leže sice vydržela, ale musela jsem jí položit dvakrát, protože nechtěla ležet v rozmoklém sněhu, studený hnus na bříšku jí zastudil a tak hned zase vyskočila.
A teď to nejlepší na konec. Jučínka byla fantastická. Odložení se jí podařilo oboje za 10b a to přes to, že seděla celou dobu s jednou nohou zdviženou. Naštěstí jí tak opravdu měla celou dobu, za což má můj obdiv. Ostatní cviky nám vyšly bezvadně, jen do čtverce a při identifikaci byla malinko zpomalená. Kupodivu povrch moc neřešila, je to zlatíčko.
Jučínka získala 1. místo s počtem bodu 301,5, což byl zároveň nejvyší počet dosažených bodů v závodě, takže dostala ještě další cenu. Krupička dosáhla i přes ty dvě nuly za odložení na třetí místo. No a Hanynka? Nebyla poslední, tak sláva! Získala 7. místo z deseti.
Závod byl moc fajn, těšíme se na další a máme zase motivaci trénovat. Děkujeme organizátorům a slečně rozhodčí.
Po závodech jsme ještě vyrazily na pěknou procházku s Míšou a jejími foxíky. Cestu psi zakončili lovem a konzumací vyplavených myší. Dostat je z toho pole byla dřina. Doma jsme po řádné koupeli všechny odpadly a šly brzo spát :-)

Foto: Hanýsek se na polohy v ledové tříšti moc netvářila, tak jsme je nakonec vzdaly.

Foto: Juka vzorně zalehla do čtvrce, i když připomínal spíš bazének.Neoficiální závody obedience v Živohošti

29. října 2011 v 18:45 | Katka
Dnes Juka a Krú slavily úspěch na neoficiálních závodech v obedience, které proběhly v Nové Živohošti. Obě holky si odnesly medaili, pohár a dobrůtky za druhé místo. Krú v kategorii začátečníků, Juka v OB-Z. Obě holky mě moc mile překvapily, jak hezky pracovaly. Hanynka si to taky zkusila a skončila na krásném posledním místě, neb prostě ještě nic neumí :-) No minulý týden měla dvě druhá místa ona, takže je to fér! Nutno podotknout, že v tomto závodě jsem mohli pejsky odměnit po každém cviku, což mělo velký podíl na našem úspěchu.Identifikace v jučílím provedení

19. září 2011 v 10:41 | Katka
Jára Kolář nás zachytil při tréninku identifikace. To Jučílce jde pěkně, až na to tempo, že? A na to překusouvání, že? No ale jinak je samozřejmě nejlepší nejúžasnější superborka, šampiónka vůbec miláček.

Paničko nekoukej, ať nenapovídáš. Já zatím sleduju, jak stewardka schovává tvoje dřívko mezi ostatní.

Čmuchám, čmuchám paničku!

Mám to a už ti to nesu! Pěkně v klídku, ne?

Tak tady to máš, chrousty chroust.

Si říkala, že to nemám žvejkat! No dyť už to sbírám, no.

Tak teď už jsem pašák, že jo?

Soustředění obedience s Hankou Grundmannovou

22. července 2011 v 11:54 | Katka
Od 17. do 20. 7. 2011 jsme se s holkama opět po roce vyskytovaly na úžasném cvičáku Nový Sv+t ve Dvoře Králové nad Labem. Tentokrát jsme se účastnily třídenního výcvikového soustředění obedience pod vedením Hanky Grundmannové. Juka cvičila ve skupině pokročilých, Krú ve skupině začátečníků a Honey cvičila individuálně když měla panička chvilku čas.
Seminář se nám moc líbil, Hanka ho vedla opravdu profesionálně a je vidět, že umí pracovat nejen se psy, ale i s jejich páníčky. Jučílka jako obvykle stávkovala a s postupující únavou se čím dál víc bála prolétávajících letadel. Honey začala v půlce pobytu hárat, takže poslední den a půl nemohla mezi pejsky. Kromě rad, jak pracovat se psy na cvicích obedience, jsme se dozvěděly, co dělat proti vynucování si pozornosti. Takže Juka a Zelda, která s paničkou Bárou bydlela s námi ve stanu, zažily zajímavé překvapení, když namísto hozeného míčku po zaštěkání následoval přesun do přepravky. Účinek byl přímo zázračný.
Ačkoliv jsme si s Bárou naplánovaly výlety, byly jsme rády, když jsme po tréninku a venčení ještě za světla odpadly do spacáku.
A co nového jsme se tedy dozvěděly?
Tak především jsme se učily nereagovat a neřešit neúspěšně provedené cviky a chyby, ale pouze odměňovat správné provedení. Dále jsem se naučila lépe používat klikr. Naučily jsme se hry nejen na zrychlení. Důležitou věcí bylo také zaměření se vždy zvlášť na jednotlivá kritéria cviku a neřešit vše naráz. No bylo toho hodně.
Tréninku se účastnili pejsci nejrůznějších plemen, velikostí a povah. Od největšího pikarda po maličkou čivavu. A všichni byli šikovní a dělali pokroky.
Moc se těšíme na další semináře s Hankou!

Vyfotila nás Bára Potůčková

Krupičko, bude "hledej".

Na Jučílku toho bylo dost:

Naše výprava před odjezdem:

Juka má OB-Z!

28. března 2011 v 12:05 | Katka
Pro neznalé: nebojte, to není žádná nemoc. Včera jsme v hale pro psy v Libuši v podvečerních hodinách značně ospalé a zmrzlé složily s Jukou zkoušku OB-Z (obedience - začátečníci) se známkou velmi dobře a počtem bodů 240! Obsadily jsme 7. místo ze 14ti týmů.
Jučílka mě ničím nepřekvapila, byla pomalá a unylá jako obvykle, až ke konci se mi podařilo šaškárničkami ji trochu uvolnit. Bez pamlsků jí to holt neba. Škoda, že si lehla u odložení v sedě, zbytečně jsme přišly o 30 bodu. Ale jinak předvedla vše tak, jak to prostě nyní umí. Za plný počet bodů jsme měly odložení v leže, polohy na dálku a aportík, to nám jde dobře. Tak víme na čem máme pracovat a taky, že musíme jezdit na hodně závodů, aby se nám Jučílka více otrkala a neřešila na place žádné blbosti.
Závody se nám líbily, i když byly děsně dlouhé a my musely čekat až úplně na konec do skupiny háravek. Slečna rozhodčí byla přísná, ale spravedlivá a organizace klapala bezvadně. Jen mi chyběla velikánská termoska s čajem, zimní bunda a tlusté ponožky.

A pak že psi nemají ducha

10. března 2011 v 10:22 | Katka
Tato fotografie, kterou pořídila Lucka na Báry foťák, je konečně chybějícím jasným důkazem, že pes ducha má. Je žlutozelený, větší než pes sám a má rád obedience.
Na snímku naše šampionka Juka při aportu přes překážku.

20.-24.7. Výcvikové soustředění obedience

27. července 2009 v 11:31 | Katka
Zúčastnily jsme se výcvikového soustředění obedience s Petrou Florschuetz v České Lípě. Dorazily jsme tam o den a půl později, protože Juka ještě trochu kašlala a brala antibiotika. Hned na začátku, kdy jsme dělaly chůzi u nohy jsem zjistila, že pamlsky, co jsem si pečlivě nasušila a napekla jsou mi na nic, jelikož jsou všechny nakrájené na malé kousky. A Petra nás učila cvičit chůzi u nohy s dlouhým hranolkem sýra nebo párku v ruce. První den byla Jučka trošku bázlivá, navíc ji vyděsilo, když figuranti na obranách práskali bičíkem. My jsme se pochopitelně jen chvilku koukaly. Celé čtyři dny jsem se neustále dovídala, co všechno dělám blbě, a že mám úplně nemožné hračky, takže to bylo psychicky náročné i pro mě.

Asi druhý den pobytu mě napadlo, že jsem tam možná jen pro to, abych si uvědomila, že obedience není pro nás. Modlila jsem se, aby nám Bůh dal nějaké povzbuzení, nebo to asi nezvládnu a pojedu domů. No a pak jsem dělali čtverec a Juka byla veselá a konečně bylo něco alespoň trochu dobře a tak jsem vydržely až do konce.

Bydlely jsme s Jukou ve stanu, což byla pro ni taky novinka. Zvláště dramatické to bylo za bouřky, kdy jsem držela tyčky stanu, aby nám neuletěl a snažila se tvářit suverénně a že si to užívám, neb Jučka se klepala stočená na spacáku do klubíčka. Za celé čtyři dny snědla jen jedno normální jídlo, zbytek jsem vyhodila. Asi byla přežraná pamlsků. A to pokračovalo i doma, tak jsem zvědavá, zda zase začne normálně jíst. Po návratu domů byla Juka trošku mimo, lítala po bytě, kňučela a snažila se vyhrabat si na různých místech pelíšek. Celou noc chodila sem a tam a nemohla se uvelebit. Byla asi poněkud přetažená.

A co jsme se naučily nového? Chodit u nohy na dlouhý pamlsek, rozveselovat se hrou u paničky namísto házení míčků kamsi daleko, hledat napachované dřívko v trávě, vysílat psa pro hračky do různých směrů a další věci. Zábavné hry, které jsem dělali jako přípravu na výuku různých cviků, se mi líbily ze všeho nějvíce a doufám, že si je někdy zahrajeme i na našem cvičáku.
Na závěr soustředění jsme si všichni vyzkoušeli, jak vypadá zkouška (v našem případě) OB-Z.Ovšem s pamlsky a hračkami a na takové úrovni, jak jsme v jednotlivých cvicích pokročili. Nejlíp nám šlo nesení aportu, aport přes překážku a úplně nejlíp polohy. Tedy to, co jsme na kurzu vůbec necivičily, jelikož jsme přijely později :-)

Nejdůležitější poznatek z kurzu pro mne byl, že musím Juku mezi cvičením dávat do kotce (stanu nebo někam jinam), aby se na cvičení těšila. Když sedí se mnou celou dobu u placu, tak je otrávená a nemá chuť pracovat.

Po soustředění mám dojem, že neumíme lautr nic a vše máme špatně od samého začátku. Juka se evidentně na place bojí a je jasné, že pak nemůže cvičit. Je nejistá, jelikož jsem zřejmě s výcvikem postupovala moc rychle, dříve, než měla jistotu u předchozího kroku, že ví, co po ní chci. Teď je tedy otázka, do jaké míry jsou tyto mnou napáchané škody napravitelné. Každopádně musím téměř u všeho jít o krok i více zpět, což taky může znamenat začít prostě znova.

Na závěr zbývá říct, že vidět Petřiny kníračky byl opravdu zážitek a že obedience může být překvapivě divácky atraktivní.

Obedience

18. prosince 2008 v 21:15 | Katka
S obedience jsme začaly od září 2008. Učí nás Lucka s Bakem (teda hlavně Lucka) na cvičišti DAMAL v Benešově. Máme vnich velký vzor, protože byli letos druzí na MR v obedience.
Jde nám to spíš podle nálady a podle atraktivity pamlsku či hračky. Jučka je děsná měkota a lecos ji rozhodí, no a mě taky, což je děsná kombinace. No ale snažíme se. Někdy. Skoro vždycky. Teda Juka někdy moc ne.

Více o obedience.


Cíle
Momentálně je to znovu se naučit "koukací" chůzi.
Letos bychom chtěly absolvovat zkoušku OB-Z nanečisto a možná i načisto, když to dobře dopadne

Jak jsme na tom?

cvikstavco s tím
SEDNI ve skupiněJuka má občas tendence si lehnoutnesmím na ni koukat, je pak nervózní, že něco chci, tak vymýšlí nesmysly
LEHNI ve skupiněTo nám celkem jde
Chůze u nohy (bez vodítka)Momentálně největší problém. Kdysi nám to šlo, ale hrozně jsem se zhoršily. Patrně jsem to zkazila drilem na klasickém cvičáku, který Juku otrávil. Prostě ji to nebaví a dává to dost najevo. Pokaždé ztáhne uši a nechce se ne mě dívat. Bojí se?Kdo ví?? Snažím se cvičit po malých kouscích, chválit hned po pár dobrých krocích, necičit dlouho.
Odkládání za chůze (různé pozice)Docela to jde, nejhorší je odložení v sedě. Pořád si plete sedni a lehni. Stůj je v pohodě. Pokud je v cizím prostředí nebo mezi cizími psy, má tendence se ještě kus plazit za mnou.
PřivoláníPředsednutí bývá pěkné, ale běží ke mně dost pomalu, asi se za mnou moc netěší. Meziodložení se zatím učíme, Juka má poněkud dlouho brzdnou dráhu :-) Trochu ji znejisťuje.
Vysílání do čtverceUčíme se. Zatím jsem spokojená, když vleze do čtverce a moc neřeším, z které strany. Kužely ji dost matou a když neví, snaží se na ně dávat tlapku jako na target. Tento cvik však patří k těm oblíběnějším a zábavným. Cvičíme teď bez targetu, krabiček a jiných věcí. Chci, aby hledala čtverec a ne nějaký předmět, který tam na zkouškách stejně nebude.Musíme si koupit nebo vyrobit obrys čtverce a trénovat také bez kuželů, které Juku matou.
Aport (nesení) cizí dřevěné činkyU nesení se projevuje náš problém s chůzí u nohy, takže nic moc. Předmět odložený stewardem je už leší, ale občas ji mate, že činku má přinést někomu jinému, než kdo jí odložil.
Aport přes překážkuZatím to docela ujde.
Rozlišování předmětu psovodaAjaj, to je trochu problém. Juka hledá spíš očima než nosem a bafne v podstatě první dřívko, které uvidí. Pak je zkouší postupně všechny, dokud nejsem spokojená.Trénujeme s rozličnými předměty namísto dřívek. Zdá se, že to Juce stále ještě pořádně nedochází.
Ovladatelnost - změna polohNejsme moc přesné. Tlapky různě daleko od sebe, posouvání se při VSTAŇ atd.
 
 

Reklama


Naděje pro čtyři packy